Adaptace dětí

Pro nové děti navrhujeme tento postup při adaptaci: 

Asi cca týden dopředu se dítěti příležitostně zmiňte, že už se blíží den, kdy spolu půjdete do školky. Připomeňte mu to i den předem a zodpovězte mu všechny otázky. Zdůrazněte, že budete první den s ním a další dny již budete odcházet. Dítě potřebuje pochopit, že se pro něho rodič vrátí a půjde s ním domů.

Rádi bychom poprosili o příchod do 8.30 hodin, aby dítě mělo dostatek času pohrát si a nasvačit se. První den nabízíme rodičům možnost zůstat s dítětem ve třídě na ranní spontánní hru a první ranní kruh (cca do 10 hodin). Poté doporučujeme rodičům se vzdálit alespoň na centra aktivity a vycházku a přijít pro dítě po obědě (cca 12.40 až 13 hodin).

Pro děti, které jsou na rodiče více vázány, je vhodné, aby první jeden až dva týdny nezůstávaly ve školce na dobu spánku, ale odcházely po obědě. Zároveň se nám osvědčilo, aby děti chodily opravdu každý den a aby rodiče nezůstávali ve třídě příliš dlouho – tedy druhý den už jen si chvíli pohrát a odejít před ranním kruhem, třetí den se rozloučit u ranního úkolu a odejít.

Je to lepší proto, že pokud s dítětem budete zůstávat dlouho, dítě si bude myslet, že s ním ve školce budete zůstávat pořád a doba adaptace se tím prodlužuje a bývá náročnější pro dítě i pro vás. Také je potřeba děti ujistit, že po obědě si pro ně přijdete a že je máte opravdu rádi. Nejtěžší bývá adaptace pro děti, které na svých rodičích pozorují obavy. Je důležité vaše osobní nastavení, a to že pobyt ve školce je pro dítě dobrý. Děti hodně nasávají naše “dospělácké“ naladění na věc a dle toho si také tvoří svůj názor. Pokud budete potřebovat poradit a pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

Prosíme, neopožďujte se pokud možno při vyzvedávání.

Když se dítě ve školce „zabydlí“, neberte jeho slzy při loučení příliš vážně. Mnoho dětí, které mají opravdovou radost i prospěch ze života v kolektivu, stále ještě hůře prožívá okamžik loučení. Naši učitelé vám poctivě řeknou, zda se vaše dítě rychle vzchopí a připojí se k ostatním, jakmile odejdete. Odloučení patří k životu a dítě posílí, když se udělá citlivě a s láskou a respektem.

V případě, že bychom s vaším dítětem nedokázali váš odchod dobře zvládnout, vám budeme telefonovat a domluvíme se konkrétně.

Nemějte obavy, vaše děti jistě novou situaci dobře zvládnou a my uděláme vše proto, aby se cítily ve školce od začátku dobře.

Samozřejmě jsme vám k dispozici, abychom s vámi konkrétně domluvili takový postup, který bude vašemu dítěti nejlépe vyhovovat.